Model Number: ES2200SC - UPC : 852157002013
Lifan ES2200SC Portable Generator, 17 A, 120 V, 2200 W Output, Gasoline, 1 gal Tank, 6 hr Run Time, Recoil Start
Get special pricing! Apply for a business account today.
Apply Now
Shipping calculated at checkout.
Sold out
13% off
Shipping Policy
Features
  • Low oil engine shutdown protection
Description
Unit: EA
UPC: 852157002013
Model Number: ES2200SC
Additional Information
  • Current Rating: 17 A
  • Dimensions: 17 in L x 13 in W x 15 in H
  • Engine Specifications: 79 cc Displacement
  • Engine Type: 4-Stroke OHV
  • Frequency Rating: 60 Hz
  • Fuel Type: Gasoline
  • Housing Material: Steel
  • Includes: (1) Duplex 120 V Receptacle (1) 12 VDC Receptacle Outlets
  • Output Power: 2200 W
  • Run Time: 6 hr
  • Sound Level: 63 dB
  • Start Type: Recoil
  • Tank Capacity: 1 gal
  • Tank Material: Steel
  • Voltage Rating: 120 V
  • Wattage Rating: 1800 W